Využití foukané tepelné izolace na zateplení dutin, střešních konstrukcí nebo sandwichového zdiva, má oproti konvenční kobercové izolaci řadu výhod, které se postarají o snížení nákladů a hlavně o zefektivnění zateplení a o eliminaci jakýchkoliv tepelných mostů.
Metoda nanášení izolační vrstvy formou foukání umožňuje perfektní zateplení i v místech, kam bychom se běžně dostávali jen stěží. Před samotnou aplikací izolace je potřeba pouze vytvořit otvor do každé dutiny, kterou chceme izolovat, a do té jen izolační hmotu nafoukat.
Při pokládce běžné deskové izolace je nutné dbát na maximální přesnost, aby jednotlivé díly přesně zapadaly do určených prostor a nevznikaly žádné mezery. To je ovšem často velice problematické. Foukaná izolace vytvoří ucelenou vrstvu, která dokonale vyplní každou skulinu a zabrání tak vzniku tepelných mostů.
Pro účely foukací izolace se využívá minerální vata, vyráběná z drceného čediče nebo křemene. Díky anorganickému původu je tato vata objemově a tvarově stálá a časem se nedeformuje, takže ani po letech neztrácí na účinnosti. Minerální vata také nesaje vodu a je odolná vůči všem plísním.
Vzhledem ke své izolační účinnosti je foukaná izolace jednou z nejlevnějších alternativ zateplování. Při aplikaci navíc nevzniká žádný prořez a zákazník zaplatí pouze za materiál, který byl skutečně využit a nemusí ani složitě likvidovat žádný odpad.
Na rozdíl od organických izolačních materiálů je minerální vata používaná na foukanou izolaci nehořlavá. Minerální vata se začíná tavit až při 2000°C, takže má příznivý vliv na požární bezpečnost objektu. Značnou výhodou je také nízká hmotnost foukané izolace (do 35 kg/m3), díky které ani silná vrstva nezatěžuje významně konstrukci.