Nejčastějším využitím foukané izolace je zaplňování dutin v oblasti střešní konstrukce a půdy. Možné je ale také nanesení vrstvy foukané izolace ve volném prostoru, zejména pak v případě pultových střech, nebo půd, které nejsou využívány ani jako obytný prostor, ani jako skladiště. Často je foukaná izolace použita pro tzv. dodatečné izolování, kdy zaplňuje dutiny ve zdech nebo místa, kde vznikly tepelné mosty.
Aplikace foukané izolace u běžného rodinného domu probíhá během jediného dne a může probíhat za jakéhokoliv počasí a teploty. Izolační hmota je z pytlů dodaných výrobcem plněna do aplikačního stroje, který ji pomocí kompresoru žene hadicí až na místo určení. Nevzniká tak žádný odpadový materiál, ani není nijak znečištěno okolí nebo vnitřek domu.
Nejvíce oceňovanou vlastností foukané izolace je její schopnost dokonale zaplnit všechny dutiny. Vzniká tak 100 % izolační vrstva bez jakýchkoliv tepelných mostů. Samotná aplikace foukané izolace je přitom tak snadná a rychlá.
Foukaná izolace je dokonale prodyšná a vodoodpudivá. Přímo tak přispívá k vytváření zdravého prostředí v domácnosti. Důležitým faktorem je také odolnost vůči plísním a hnilobám.
Díky anorganickému původu je foukaná izolace objemově i tvarově stálá a nepodléhá „zubu času“ tak, jako je tomu u izolačních materiálů na organické bázi.
Foukaná izolace je nehořlavá a odolává teplotě až 2000°C. Aplikace foukané izolace do stropních dutin, nad sádrokartonové podhledy, nebo do sádrokartonových příček tak výrazně zvyšuje ochranu objektu před ohněm (oheň se obtížněji rozšiřuje do dalších pater nebo místností).
Foukaná izolace je levná a přitom velice účinná. Návratnost foukané izolace patří mezi ostatními opatřeními pro snižování nákladů na vytápění mezi nejrychlejší a zřídkakdy přesahuje dobu 5 let.