Podle průzkumů tvoří náklady na vytápění průměrné české domácnosti až 75 % výdajů na energie, a to při tom, že vytápění potřebujeme jenom omezenou část roku. Toto číslo je však možné poměrně výrazně snížit, a to investicí do kvalitní tepelné izolace. Důvodem k takovému kroku však nejsou jen finance, ale celkové zvýšení tepelného komfortu užívaní nemovitost a v neposlední řadě také výrazné omezení hluku přicházejícího z ulice. Peníze však hrají u zateplování hlavní roli.
Většina českých domů, zvláště pak těch postavených před rokem 1980 z plných pálených cihel, nemá vůbec řešenou tepelnou izolaci. V takových případech teplo z domu uniká doslova všemi směry, tedy přes sklepení, tenkým obvodovým zdivem, netěsnícími okny a zejména střechou, která se na úniku tepla podílí 25 %. Celkové zateplení domu by přitom mohlo snížit spotřebu energie na vytápění o 30 – 50 % v závislosti na síle použité izolace a kvalitě její aplikace.
Pro mnoho domácností ale představuje provedení celkové izolace příliš velkou investici s dlouhou návratností (15 – 30 let). Řešením v takovém případě je izolovat postupně a rozložit celý proces do období několika let. Jako nejlepší řešení pro začátek se přitom jeví právě zateplení střechy (stropu). Právě ta tvoří z hlediska úniků tepla nejproblematičtější část domu a díky možnosti využití foukané izolace je její zateplení snadné a efektivní, s dobou návratnosti 3 – 5 let.
Vedle snahy o minimalizaci nákladů na vytápění by nás k izolaci měly vést i jiné důvody. Jedním z nejčastěji zmiňovaných je celkové zlepšení tepelného komfortu hlavně v podkroví a v místnostech pod střechou i v letních měsících. Podkrovní místnosti bez izolace se za letních veder stávají naprosto neobyvatelnými, což je možné díky kvalitní izolaci změnit. Posledním, ale neméně důležitým motivem pro izolaci je celkové zlepšení akustického odhlučnění domu.